سخن مدیر:

4 راه برای مقابله و دوری از ناامیدی|چگونه ناامید نباشیم؟

بدون دیدگاه

 4 راه برای مقابله و دوری از ناامیدی|چگونه ناامید نباشیم؟

نا امیدی

ناامیدی

یافته های جدید علمی پرده از رازی مهم برداشته اند : گاه انسان در موقعیتی قرار میگیرد که هیچ روزنه ی امیدی نمیبیند یا بارها شکست میخورد و کنترل اوضاع را از دست میدهد. این زمان دقیقا همان زمانی است که فرصتی بی نشیر برای رسیدن به موفقیت به دست آورده است!
گاه شما به شدت تلاش میکنید ولی شغلی مناسب نمی یابید و دوستان خوبی پیدا نمیکنید حتی گاه احساس میکنید که کنترل اوضاع از دست تان خارج شده است در این لحظات هرگز گمان نکنید که شما تنها فرد گیر افتاده در این وضعیت هستید یا تصور نکنید که چاره کار در دستیابی به شانس و پول است .

 

بر اساس تحقیقات جدید درباره ی نحوه موفقیت افراد, بیشتر انسان های موفق این گونه ناامیدی ها وحتی شرایطی بسیار بدتر از آنها را هم پشت سر هم گذاشته اند. اگر نظر این افراد را درباره ی احساس ناامیدی , شکست های متوالی یا ناتوانی در رسیدن به موفقیت بپرسیم در کمال شگفتی در میبابیم که تک تک آنها با این احساسات آشنا هستند! بانگاهی گذرا به سرگذشت این انسان ها چه نمونه های داخلی و چه نمونه های خارجی چه افراد بسیار مشهور و چه افراد گمنام  میتوان به درستی این نتایج پی برد. در واقع امید و پشتکار,بیش از شانس و پول به آنها کمک کرده و حتی شانس و پول را برای آنها به ارمغان آورده است!
براساس نتایج این تحقیقات بدرین تاثیر ناامیدی وادار کردن انسان به بهانه تراشی و عیب جویی است بنابراین اگر میخواهیم که در عین ناامیدی به موفقیت دست یابیم باید امیدمان را زنده نگه داریم وگرنه به بهانه تراشی و عیب جویی مبتلا میشویم .
بنا بر مطالعه ای دیگر وقتی حیوانات در معرض خطر قرار میگیرند تا آخرین لحظه برای دستیابی به رهایی مبارزه میکنند و در بیشتر مواقع مبارزه را فرار ترجیح میدهند در این مطالعه غریزه انسانی همسو و حتی گاه قوی تر از غریزه حیوانات مشاهده شده است بنابراین در حالت کلی خود ما هستیم که در مقابل امیدواری ذاتی مان مقاومت میکنیم و اجازه میدهیم که با بهانه تراشی و عیب جویی ناامیدی بر ما چیزه شود.
در ادامه برای فرار از ناامیدی چندین راهکار عنوان شده است .
افراد موفق بسیار زیادی بعد از مطالعه آنها را تایید کرده اند و حتی بسیاری از انها نحوه مقابله با احساس ناامیدی خود را در موارد زیر مستتر میدانند.

 

نا امیدی

نا امیدی

1- راه درست را پیدا کنید
در هنگام سختی باید مسیری را بیابیم که ما را به موفقیت برساند . از این رو پرورش این توانایی بسیار مهم است اگر به طور منطقی مسیر انتخابی ما نتواند نتایج مثبت به همراه داشته باشد ما را ناامید میکند بنابراین پیش از انجام دادن هرکاری به خوبی مطالعه کنید. برای رسیدن به هدف مراحلی را در نظر بگیرید و سپس هر مرحله را به درستی انجام دهید حتی اگر برای عبور از یک مرحله زمان زیادی صرف شود یا عبور از آن بسیار دشوار به نظر برسد,باز هم نباید ناامید شوید شاید مرحله ی بعدی سریع تر و راحت تر باشد البته شاید هم نباشد امام مهم این است که باید از تک تک این مراحل عبور کنید.
2- لامپ را دوباره اختراع نکنید
افراد موفق چگونه به موفقیت رسیده اند ؟ درباره این موضوع تحقیق کنید در واقع انسان های زیادی وجو دارند که با غلبه بر ناامیدی به موفقیت دست یافته اند با مطالعه زندگی این گونه افراد از تجربیات آنها استفاده کنید وگرنه مجبور میشوید راه های اشتباهی را که آنها رفته اند دوباره طی کنید . بسیاری از کارها را عده ای قبل از ما انجام داده اند و به نتیجه نرسیده اند و بسیاری دیگر کارهایی انجام داده اند و موفق شده اند.
از این تجربیات استفاده کنید البته در عین حال راه های فراوان دیگری هم وجود دارند که شما میتوانید آنها را کشف کنید.

 

3- به توانایی خود احترام بگذارید
در اوج ناامیدی همچنان تلاش کنید . در این شرایط حتی انجام دادن کارهای معمولی روزمره به مثابه برداشتن گامی رو به جلوست . این کارها میتواند شامل درست کردن غذایی جدید ملاقات با دوستان یا حتی مرتب کردن رختخواب باشید.  انجام دادن این کارها تفاوت ایجاد میکنند. از سوی دیگر ادامه دادن انها و افزودن چند کار جدید دیگر شروع بسیار خوبی است.
از این رو برای رسیدن به موفقیت از استعداد های و توانایی های خود بهره بگیرید حتی اگر دست فروش هستید و فکر میکنید این توانایی های خود بهره بگیرید حتی اگر دست دست فروش هستید و فکر میکنید این توانایی شما را پول دار نخواهد کرد باز هم از آن بهره ببرید. اگر برای انجام دادن کارهای دیگر هم استعداد دارید تعطل نکنید و آن را سریع و درست فرا بگیرید و این راه را ادامه دهید اما از این شاخه به ان شاخه نپرید.
4- یکی از انواع مهربانی را انجام دهید
مهربانی تاثیری دراماتیک برحالت و دیدگاه شما دارد. مهربانی باعث آزاد شدن هورمون سروتونین میشود. این هورمون ضد ناامیدی است و استرس را کاهش میدهد. از این رو تکرار کارهای مهربانه کوچک باعث ایجاد ارتباط و همکاری بیشتر میشود تماشای مهربانی دیگران نیز میتواند تاثیری بسیار مثبت در روند بهبود داشته باشد.
احسان محمودی – مجله راز

 

کلام آخر
برای همه ما لحظات در زندگی وجود دارد که اتفاقاتی برایمان رخ میدهد که باعث ناامیدی ما میشود . ناامیدی یکی از بدترین حس و حال هایی که میتواند به یک شخص دست دهد احساسی که دربردارنده ی رنج و سختی زیاد است اما در این بین باید به خودمان بیاییم و اتفاقات ناگواری که پیش آمده را فراموش کنیم و دوباره از جایمان بلند شویم و به مسیری که پیش رو داریم ادامه دهیم تا  به آنچه میخواهیم برسیم.

 

نارنجی پلاس بخش مقالات سبک زندگی

 

 

  • نویسنده
    نارنجی پلاس
  • تعداد بازدید
    583 views
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
نوشته‌های ویژه