سخن مدیر:

بهترین فیلم دنیا | معرفی و برسی فیلم Forrest Gump | قسمت اول

بدون دیدگاه

بهترین فیلم دنیا | معرفی و برسی فیلم Forrest Gump | قسمت اول

فیلم Forrest Gump

فیلم Forrest Gump

درست است  شما کلمه ی بهترین فیلم دنیا را در عنوان این پست دیدیم و حالا به شما بهترین فیلم دنیا را معرفی میکنیم .
به نظر شما بالاترین صفت برای به کاربردن یه اثر  خوب چیست؟به نظر شما ارزش اثری که خیلی خیلی بالا باشد چگونه باید بیان شود؟خوب؟خیلی خوب؟عالی ؟فوق العاده؟ کدام صفت میتواند لایق چنین اثری باشد ؟کدام تعریف میتواند قابل وصف باشد؟
فارست گامپ فیلمی که به نظر شخص من بهترین فیلمی است که تا به امروز مشابه آن نیامده و رتبه ی14 از 250 فیلم برتر دنیا برای آن کافی نیست بلکه اینکه فیلم باید جزء 10 فیلم این لیست در کنار دیگر شاهکار هایی که که با این فیلم قابل مقایسه است باشد.
تنها افتخار فارست گامپ به اینجا ختم نمیشود این فیلم توانسته برنده ی ۶ جایزه ی  اسکار و ۳۳ جایزه ی دیگر و ۴۴ نامزد دیگر شود که این افتخارات و جوایز تنها بخشی از نشان دهنده ی این اثر زیباست.
اولین اصلی ترین نیاز یک اثر عامه پسند داشتن یک خط داستانی جذاب منسجم و پیش رونده است که این فیلم نه تنها این نیاز را به خوبی ایجاد کرده است بلکه چیزی فراتر از آن خلق کرده است.
این فیلم یک اثر بسیار زیبا وقابل تحسین است که هرچه از این فیلم گفته شود کم است .
از هر بخشی از این فیلم که بخواهیم بگوییم تمام آن جزء تعریف چیز دیگری نیست ! داستان دوست داشتنی وعامه پسند فیلم کارگردانی خوب  فیلم ایفای نقش فوق العاده بازیگران و نقش اصلی این فیلم یعنی تام هنکس که واقعا بازی او در این فیلم قابل تحسین و فوق العاده است . او به خوبی توانسته نقش یک فردی که از نظر همه یک احمق به حساب می آید و با همه ی مردم اطرافش متفاوت است ایفا کند.
بازی تام هنکس در این نقش آنقدرفوفق العاده بی نقص بدون هیچ عیبی ایفا شده است که گویی او واقعا یک عقب مانده ی ذهنی است. شاید بتوان برای این شخصیت کلمه ی استتثنایی را به کاربر هم برای شخصیت فارست گامپ و هم بازی تام هنکس که به خوبی هر چه تمام تر در این نقش فرو رفته و این ایفای نقش یکی از بهترین ایفای نقش در دنیای سینمایی است.
فیلم Forrest Gump
داستان فیلم روایت زندگی شخصی به نام فارست گامپ هست که زندگی او را از بچگی تا بزرگسالی او به تصویر میکشد.
زندگی شخصی که ما در این فیلم قدم به قدم با آن خواهیم بود وشاهد  تمام فراز و نشیب های زندگی او  خواهیم بود فراز نشیب هایی که گاهی تلخ و گاهی شیرین است وما در این تلخی و شیرینی فرو خواهیم رفت.
داستان این فیلم آنقدر دوست داشتنی و جذاب است که بیننده را در خود فرو میبرد و در خود غرق خواهد کرد غرق در زندگی فارست گامپی که از بچگی اطرافیانش با او سرد برخورد میکنند و او را از نظر خود یک احمق میدانند و نکته ی ظریف وقابل درکی که  در افیلم قرار دارد این است که هرفردی در فیلم از او سوال میکند که تو احمقی چیزی هستی ؟! واو هم اینگونه به صراحت پاسخ میده که مادرم میگه : احمق کسی است که کار های احمقانه بکند! در این جمله حرف های زیادی نهفته است که با پی بردن به آن میفهمیم که واقعا حق با اوست احمق فقط کسی که ظاهرو رفتارش کمی با بقیه فرق میکند نیست بلکه هر کسی میتواند یک احمق باشد با انجام دادن یک کار احمقانه!
دوران بچگی فارست در فیلم از زمانی آغاز میشود که او مجبور است با پاهایی که درون یک آتل محافظ آهنی است راه برود واو نمیتواند مثل یک فرد عادی راه برود.واین یکی از تفاوت های او بقیه افراد اطرافش است .
زمانی که فارست برای اولین بار به مدرسه میرود و سوار توبوس مدرسه میشود با بچه های هم سن خود روبرو میشود که به او به چشمی دیگری نگاه میکنند وازنظر  آنها او با بقیه فرق دارد اما در این بین فارست با دختریبه نام جینی  روبرو میشود که با اومثل دیگران سرد برخورد نمیکند و اورا در صندلی کنار خود جای میدهد واین شروع رابطه ای این دو نفر است .
فیلم Forrest Gump

فیلم Forrest Gump

تنها همبازی و دوست فارست در بچگیش جینی است که انها تمام اوقات خود را با یکدیگر سپری میکنند.
خوب اشاره ی بکنیم  به یکی از بهترین و دیدنی ترین سکانس این فیلم که بیشتر دیدنی است تا گفتنی و شما تا این سکانس را به چشم خود نبینید باورتان نمیشود که این سکانس چقدر دوست داشتنی است.در این سکانس فارست  به همراه جینی در حال قدم زدن با یکدیگر هستند که گروهی ار بچه ها شروع به اذیت کردن فارست میکنند و در اینجا فارست حریف آنها نمیشود وکاری از دست او برنمی آید  جینی به او میگوید که فرار کن فارست  و او تصمیم به فرار میگیردو او با همان پاهای درون آتل آهنیش پا به فرار میگذارد و میدود ومیدود  دراین حین جینی هم با صدا ی بلند به او میگوید بدو فارست بدو !گویی که این ندا به فارست جانی دیگر برای دویدن میدهد.
در این سکانس فارست که در حال فرار از دست آن بچه های شر است آتل و محافظی به پای او بسته بود تکه تکه میشود از  پای او در می آید ولی هیچ اتفاقی برای فارست نمی افتد او همچنان به دویدن خود ادامه میدهد و پاهایش جانی دوباره میگیرد اینبار با سرعت بیشتری میدود و صد ها متر ازآن بچه ها دور میشود ولی فارست همچنان به دویدن ادامه میدهد سر از پای نمیشناسد انگار که پاهای او به تازگی متولد شده است و جانی دوباره گرفته است .او به همینصورت ادامه میدهد تا جایی که میتواند میدود.
از این موقع به بعد این تند دویدن یک ویژگی برای فارست محسوب میشود ویژگی که در ادامه ی زندگی از آن بهره ی زیادی میبرد.
فیلم Forrest Gump
دوران بچگی فارست به همراه دوست و همبازی از جین طی میشود تا اینکه در سکانسی از فیلم فارست به همراه جینی که دیگر بزرگ شده اند حال دیگر به دبیرستان میروند در همان مسیر که در بچگی قدم میزدند راه میروند و دوباره همان اتفاق تکرار میشود آن بچه های شر سر و کله اشان پیدا میشود و فارست هم با ندای جین شروع به دویدن میکند :بدو فارست بدو !
او بار دیگر شروع به دویدن میکند اینبار که بزگتر شده است نیرویی قوی تر از بچگی او در پاهایش است شروع به دویدن میکند تا از دست آن بچه های شر بد جنس خلاص شودو بازهم ندای جینی به میگویدکه بدو فارست بدو ! او میدود تا به یک زمینی که در آن مشغول بازی فوتبال(    فوتبال آمریکایی      )  هستند میرسد از آن زمین شروع به فرار کردن میکند در حالیکه در آن زمین در حال بازی هستند فارست هم درجریان بازی  میان آنها در حال دویدن است او فقط میدود  متوجه هیچ چیز نیست همه حیرت زده به او نگاه میکنند و فارست همچنان میدود .
فیلم Forrest Gump

فیلم Forrest Gump

بعد از این سکانس ما سکانسی را در یک استادیوم ورزشی میبینیم که در آن فارست به عنوان یک بازیکن فوتبال در آن جا ایستاده و پس از دریافت توپ از یارش وندای اینکه بدو فارست بدو شروع به دویدن میکند مثل همیشه سریع تراز همه میدود  او همهی بازیکنان رو پشت سر خود جای میگذار هیچ کس به پای فارست نمیرسد  تا اینکه او میدود و برای تیمش امتیاز کسب میکند.
همان طور که گفتیم یکی از ویژگی های فارست در دویدن اوست که در فیلم ما سکانس های زیادی از دیودن فارست میبینم.
ادامه دارد …..
نارنجی پلاس + بخش معرفی و برسی فیلم خارجی
  • نویسنده
    نارنجی پلاس
  • تعداد بازدید
    324 views
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
نوشته‌های ویژه